Colleges

Alumni

 

Class of 2019

  • Max Fried - University HS, Emory University (D3)

  • Charley Moore - University HS, Middlebury College (D3)

  • Christian Pitcher - Berean Christian, Lewis & Clark (D3)

  • Eric Donaldson - Antioch HS

  • Chime Ugbaja - Riordan HS

  • Marlon Short - Monte Viste

  • Jackie Leung - Washington

  • Brandon Radu - Redwood

  • Chance Farrell-Martin - Redwood

  • Zach Quanico - Riordan

  • Marques Costiano - Jefferson

Class of 2018

  • Spencer Spivy - University HS, Williams College (D3)

  • Julian Manyika - University HS, M.I.T. (D3)

  • Watida Mukukula - Riordan, Franklin & Marshall (D3)

  • Nate Robinson - Las Lomas, University of South Dakota (D1)

  • Sam Onche - Contra Costa Christian, Colby College (D3)

  • Walter Lum - Lick, Colby College (D3)

  • Ryan Cibull - Alameda HS, Lewis & Clark College (D3)

  • Khalil Freeman - Heritage HS, Las Medanos (Juco)

IMG_5988.JPG

Class of 2017

  • Daniel Bessolo - Castro Valley, Merritt College (Track)

  • Tyler Hillman - Sacred Heart Cathedral, Merritt College (Juco)

  • Tony Covington - Mt. Eden, Foothill College (Juco)

  • Isaac Finestone - Lowell, Oberlin College (D3)

  • Luke Spiller - California, Diablo Valley College (Juco)

  • Torean Parmalee - California, Diablo Valley College (Juco)

  • Ryan Kwong - California, Oxford College of Emory U.

  • Darne Duckett - St. Joseph Notre Dame, Whitman College (D3)

  • Sidy Sissoko - Leadership, Bridgton Prep, Sheridan College (Juco)

  • Anthony Dennis - Heritage, Monterey Peninsula College (Juco)

  • Josh Cobillas - San Mateo, Skyline College (Juco)

  • Goose Persin - Piedmont Hills, Las Positas College (Juco)

  • Arjun Gujral - St. Ignatius, UCLA (student)

  • Jake Tulchinsky - University, Oregon (student)

Class of 2016

  • Andrew Panicacci - Marin Catholic, Lewis & Clark College (D3)

  • Sepehr Agnesse - Marin Catholic, Kenyon College (D3)

  • Sean Gilmore - University, Colby College (D3)

  • Mattie Mrlik - University, Vassar College (D3)

  • Eric Galindo - Riordan, Stanford (student)

  • Ryan Lipton - University, Vassar College (D3)

  • Jushan Samra - Dougherty Valley, Las Positas College (Juco)

  • Sterling Biard - Gateway, College of Marin (Juco)

  • Sidy Sissoko - Leadership, Bridgton Prep (Maine)

  • Brandon Harris - San Leandro

  • Henry Feinberg - Branson, Williams College (D3)

  • Will Emery - St. Ignatius, Dartmouth College (D1)

  • David Saadatnezhadi - St. Ignatius, Rose-Hulman I.T. (D3)

  • Ikenna Anigbogu - Gateway, UC Santa Cruz (D3)

  • Clayton Ladine - Burton, Skyline (Juco), Rocky Mountain College (NAIA)

Class of 2015

  • Jemeil King - Lincoln, Blue Ridge Prep, Modesto JC (Juco), Bellevue University (NAIA)

  • Tarrez Blaylock - Lincoln, Shasta College (Juco)

  • Demar Dunn - Salesian, Contra Costa College (Juco)

  • Liam Dwyer - Salisbury, Kenyon College (D3)

  • Sam Esser - Balboa, Puget Sound (D3)

  • Christian Wilburn - Sacred Heart Cathedral, Santa Clara (student)

  • Robert Colton - Riordan, College of Marin (Juco), Whitman College (D3)

Iphone 7.28.14 050.JPG

Class of 2014

  • Jiday Ugbaja - Riordan, Sacramento State (D1)

  • Chiefy Ugbaja - Riordan. San Francisco State (D2)

  • Keith Hunter - Oakland HS, Las Positas College (Juco), University of Mary (D2)

  • Jarrod Nodar - St. Mary's, CCSF, Lewis & Clark (D3), Menlo College (D2)

  • Belil Coleman - Skyline, Santa Barbara CC (Juco)

  • Sam Kreisberg - College Prep, Oberlin (D3)

  • Jack Gale - University HS, Middlebury (D3), Pomona (D3)

  • Tony Caletti - Branson, Vassar (D3)

  • Tristan Wentworth - St. Ignatius, NYU (D3)

  • Evan Louie - Lowell, UC Santa Cruz (D3)

  • Armani Reed - Rodriquez - DeAnza College (Juco)

  • Deondre Otis - Sacred Heart Cathedral - Monterey Peninsula College (Juco), Cal State Dominguez Hills (D2)

  • Jaren Yang - St. Ignatius, Gordan College (D3)

  • Julian Marcu - St. Ignatius, Dartmouth (student)

  • Danny Mahoney - Serra, San Jose Sate (D1)

  • Sean Watkins - Serra, LMU (D1- Baseball)

  • Rico Nuno - Half Moon Bay, Diablo Valley College (Juco), Eastern Washington (D1)

  • Mike Pinckney - St. Mary's, Newark-Memorial, Georgia State (D1), Canada College (Juco)

7.30.13 iphone 024.JPG

CLASS OF 2013

  • Kenny Love - Cardinal Newman, Whitworth College (D3)

  • Jeremy Dennis - St. Mary's, Cal Poly Pomona (D2)

  • Samson Donick - Redwood, Choate, MIT (D3)

  • Jacqui Biggins - Serra, CSUDH (D2), Canada College (Juco), Robert Morris College (NAIA)

  • Owen Putz - Half Moon Bay, Puget Sound (D3)

  • Harold Getz - University HS, Lewis & Clark College (D3)

  • Chris Mah - University HS, USD (student)

  • Al Waters - St. Ignatius, CCSF Football, Colorado State-Pueblo (D2 Football). Los Medanos College

  • Kevin Murray - Mission, Alameda College (Juco)

  • David Medoff - University HS, Haverford College (D3)

  • Ray Porter - Gateway, CCSF (Juco)

  • Dominic DeSouza - Terra Nova, CCSF, Baylor (D1 Football)

IMAG0293[1] (2).jpg

CLASS OF 2012

  • Matt Mareno - Redwood, Cushing Prep. Assumption College (D2). Post College (D2)

  • Derius Johnson - St. Elizabeth, Contra Costa College (Juco)

  • Mark Alexander - Marshall, Sequoia College (Juco)

  • Rodrigo Puliceno - Burlingame, Canada College (Juco), Western Oregon (D2)

CLASS OF 2011

  • Noah Springwater - University HS, Columbia (D1)

  • Jalen Headspeth - Oakland, CSU Monterey Bay (D2)

  • Stuart Wesonga - San Marin, Cal State Northridge (D1), CCSF, Western Montana

  • Kai Drewry - Redwood, Whitman (D3), SRJC

  • Connor McGrath - Serra, Chico State (D2)

  • Aaron Anderson - Riordan, Academy of Art University (D2)

  • Andre MacPhail - Deer Valley, Westwind Prep, U. of Buffalo (D1), Cal State LA (D2)

  • Ryan Osona - Head Royce, MIT (D3)

  • Matt Collins - St. Ignatius, Lewis & Clark (D3)

  • Aaron Brown - Wallenberg, Skyline CC

  • Drew Nash - Oakland, DVC

2010 2.JPG

CLASS OF 2010

  • Chris Fontaine - Wallenberg, Skyline CC, Alameda College, Skyline College, Mayville State (NAIA)

  • A.J. Geugjis - Oceana, Cape Breton College (Canada)

  • Jamal Ford - SHCP, Westwind Prep, CCSF, Cal State East Bay (D2)

  • Christian Manoli, Terra Linda, Carnegies Melon (D3)

  • Ivan Dorsey, Riordan, CCSF, Eastern Washington (D1)

  • Aaron Hall, Wallenberg, CCSF, Eastern Washington (D1)

CLASS OF 2009

  • Deend Parker - Lincoln, CCSF, UCLA (D1), USF (D1), Cal State San Marcos (NAIA)

  • Darryl Cooper - SHCP, CCSF, University of Manitoba (Canada)

  • Wesley Hanspard - Oakland Tech, Las Medanos CC, Lindsey Wilson College (Kentucky)(NAIA)

  • Stephen Powell - Lincoln, Washington CC

  • Ignas Pavilonis - Woodside Priory, Canada College, Whitman College (D3)

  • Drew Raher - St. Ignatius, Whitman College (D3)

  • Teandre Hubbard - Marshall, Bridgeton Prep, Sonoma Valley College

  • Ali Austria - St. Ignatius, Skyline CC, SF State (D2)

  • Art Fodor - Hillsdale, Skyline CC, SF State (D2)

  • Anthony Smith - El Camino, Skyline CC, Howard University (D1)

  • Demaree Hampton - Mission, Pasadena CC

  • Andras Helmeczi - Woodside Priory, CW Post (D2)

  • Chris White - CCSF, Martin Methodist (NAIA)

251.JPG

CLASS OF 2008

  • Vince Legarza – St. Ignatius, Miami of Ohio (D1)

  • Greg Simogyi – Woodside Priory, UCSB (D1)

  • Reggie Wilhite – Woodside Priory, Exeter, Yale University (D1)

  • Stephen Lumpkins – Serra, American University (D1)

  • Marcus Wells – Lick Wilmerding, Williams College (D3), Lewis & Clark (D3)

  • Brian Park – University, Hamilton College (D3)

  • Drake Green - Oakland HS, Lewis & Clark (D3)

  • Jonathon Williams – Kennedy, CCSF, Wagner College (D1)

  • Lorenzo Dobson – Gilroy, S.F. Academy of the Arts (D2)

  • Daniel Cannon – Riordan (Football), CCSF

  • Greg Brown - Tracy, Alameda College

  • Jean-Phillipe Jean – Hercules, Diablo Valley College

  • Isiah Pfitzer - Washington, West Valley College

  • Dondralle Campbell - Oakland HS, Monterey Peninsula College

  • Aaron Levinger - St. Ignatius, Marquette (student)

Denver08.jpg

CLASS OF 2007

  • Armon Johnson – Hugs H.S., University of Nevada (D1), Portland Trail Blazers

  • Dominic Johnson – Sacred Heart, Santa Clara University (D1)

  • Aaron Williams – Gateway, Cal State Stanislaus (D2)

  • Eddie Attaway – Hillsdale, Sierra College

  • Jahrail “Bookie” Taylor – Washington, CCSF, Skyline

  • Willie Sandridge – Jefferson, DeAnza College

  • Kodhamus Llongbey – Stoneridge Prep, Moraine Valley College, St. Thomas U. (NAIA)

  • Parish West - Highland CC, Alaska Fairbanks (D2)

Basketball 026.jpg

Class of 2006

  • Jerrelle Wilson – Sacred Heart Cathedral, San Jose State (D1)

  • Andy McKenzie – University H.S., Vassar College (D3)

  • Austin Tyler – University H.S., St. Andrews College (Scotland)

  • Sam Allen - International, UC Santa Cruz (D3)

  • C.J. Hopper – Lincoln, Allen Hancock College

  • Isaiah Sandovil – I.S.A., CCSF

  • John McClanahan – I.S.A., CCSF

2006 Warriors.jpg
Basketball 028.jpg